Tez Düzenleme Aşaması Tez Yazımının Tamamlanmasından Sonraki En Son Aşamadır. Bu Aşamada Üniversitenin Tez Yazım Kılavuzuna Göre Tez Çalışmasının Düzenlenmesi Olarakta Adlandırılmaktadır.

Tez Düzenleme Nedir?

Üniversitelerde Danışman Hocalar Tarafından Verilen Tez, Ödev, Makale, Gibi Yazısal Çalışmaların İstenen Formata Göre Dizgilenmesidir.

İnsanların Yoğun İş Temposu ve Zaman Konusunda Yaşadıkları Sıkıntılardan Dolayı Bu Süreç Üniversite Öğrencilerini Zora Sokabilmektedir.

Bunun Nedeni İse Tez Yazım Kılavuzunda İstenen Birden Fazla Detay Olmasıdır. Kapak Kısmından Kaynakça Kısmına Kadar Bir Çok Araştırmaya Dayalı İşlem Vardır. Bir Tarafını Yaparken Diğer Tarafın Bozulacağı Bir Durumda İnsanları Stres Altında Tutmaktadır.

Her Üniversitede Farklı Bir Tez Şablonu Olduğundan Dolayı Sabit Bir Ayar Yapılamamaktadır. Bu Noktada Herkesin Yapabileceği Bir İşlem Olarak Değerlendiremeyiz.

Tez Düzenleme Aşamaları;

1. Tez Düzenlemesi Kısmının İlk Aşaması Sayfa Kenar Boşlukları Kontrol Edilmesi, Kapak, Paragraf Kısımlarının Dikkatlice Kontrol Edilmesi Gerekmektedir.
2. Hazırlanan Tez Yazımı Çalışmasında Bulunan Tablo ve Şekil Gibi Kısımlara Uygun Bir Şekilde Başlık Verilmesi Gerekmektedir.
3. Kaynakça Bölümü ve Kısaltmalar Bölümünün Alfabe Sırasına Uygun Bir Biçimde Uygulanması Gerekmektedir.
4. Hazırlanan Tez, Ödev, Makale yada Benzeri Çalışma Bittikten Sonra Çalışma İçerisnde Bulunan Listelerin Oluşturulması Gerekmektedir.
5. Hazırlanan Tez Çalışması İçin Sayfa Sayılarının Dikkatli Bir Biçimde Verilmesi Gerekmektedir. Burda İlk Baştaki Sayfalar Roma Rakamı Bölüm Sayfalarına İse Kılavuzda İsteneceği Şekilde Numara Verilmesi Gerekir.
6. Tez Formatlama Aşaması Tamamlandıktan sonra Nokta, Virgül Gibi İşlemlerin Kontrol Aşamaları Yapılarak Çalışma Sonlandırılır.

Burda Anlatmış Olduklarımız Detaylar Farklı Kılavuzlara Göre Değişkenlik Gösterebilmekte Olup Detayları Görüşmek İçin Günün Her Saati ( 7/24 ) Tez Danışmanlarımızdan Tez Düzenleme İşlemi İçin Destekde Bulunabilirsiniz.